
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 1000 Hours |
| Ripple Current | 23 mA |
| Height - Seated (Max) | 5.5 mm |
| Diameter | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 5.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| REACH SVHC | Unknown |
| Ripple Current (AC) | 23 mA |
| Ripple Current @ High Frequency | 34.5 mA @ 100 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 23 mA @ 120 Hz |
Stock: 2795
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11883
Ext.Price$0.11883
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11883 | $0.11883 |
| 10 | $0.11627 | $1.16270 |
| 50 | $0.09917 | $4.95850 |
| 100 | $0.08720 | $8.72000 |
| 500 | $0.06763 | $33.81500 |
| 1000 | $0.06386 | $63.86000 |
